Produkcyjne testy nowego skrzysła Stratus P-17.

Nowości

Firma Kompol wchodzi w ostatnie fazy przygotowania nowego skrzydła Stratus - P17 do komercyjnej sprzedaży. Jednym z wymogów certyfikacji nowego produktu są obloty na ciężkim i lekkim wózku. Kilka dni temu miały miejsce testy skrzydła na lekkim wózku co było ostatnim kamieniem milowym w procesie certyfikacji.

Startus P-17 jest następcą znanego i sprawdzonego skrzydła Startus P-15. Nowe skrzydło ma zachować najlepsze cechy swojego poprzednika, a jednocześnie poprawić kilka istotnych parametrów użytkowych. Stratus P-17 ma typową konstrukcję z masztem. Zmianie uległy zastosowane materiały co zaowocowało zmniejszeniem oporów czołowych oraz zwiększeniem sztywności skrzydła. Dodatkowo zastosowano profile na sterownicy oraz zmieniono sposób mocowania i regulacji żeber.

Już pierwsze loty testowe wykazały, że nowa konstrukcja jest szybsza od swojego poprzednika. Na sterownicy występują znacznie mniejsze siły co czyni sterowanie łatwiejszym ale jednocześnie wymaga od pilota precyzji. Sztywność i mniejsze opory czołowe zaowocowały dodatkowo zmniejszeniem zużycia paliwa (przy tej samej prędkości przelotowej silnik wskazywał około 200 obrotów na minutę mniej) oraz "usportowieniem" skrzydła. Startus P-17 z dużą łatwością przyśpiesza.

Na uwagę zasługuje duży zakres użytkowych prędkości. Testy z lekkim wózkiem i Rotax 582 wykazały, że skrzydło bez żadnego problemu lata w zakresie od 55km/h do około 140km/h. W całym zakresie prędkości skrzydło zachowuje się prawidłowo i jest w pełni przewidywalne. Biorąc od uwagę, że wersja produkcyjna skrzydła będzie nieco bardziej sztywna może się okazać, że skrzydło będzie nawet szybsze.

Ryszard Lewandowski, 2016-02-19 14:48:35

Polub, Udostępnij, Skomentuj ten artykuł na Facebooku